Ali vam je znano, kateri zakoni Evropske Unije za zaščito nekadilcev so se spreminjali tekom let? V tem članku boste izvedeli, kako EU ščiti svoje prebivalstvo pred škodljivimi vplivi tobačnega dima.
V mnogih državah po svetu je tobak pomemben vir prihodkov za vlade. Ampak učinki cigaretnega dima predstavljajo veliko nevarnost za družbo in javno zdravje. Dobrodelna organizacija za boj proti kajenju ocenjuje, da se za tobak v Angliji vsako leto potroši okrog 13,9 milijard funtov.
Več kot 79 000 odraslih, vključno z 19 000 nekadilci, je umrlo v Evropi leta 202 zaradi izpostavljenosti tobačnemu dimu. 72 000 izmed njih je bilo izpostavljenih tobačnemu dimu doma, 7300 pa na delovnem mestu.
Zaradi vsega tega so vlade nekaterih držav odločile sprejeti določene ukrepe. Sprejeti so bili zakoni o prepovedi kajenja, da bi se zmanjšalo število kadilcev in za zaščito pasivnih kadilcev. Vsakega, ki se ne drži teh zakonom, ga doleti visoka denarna kazen.
Med naslednjimi 15-imi leti, je večina držav EU sprejela kakšno vrsto zakona o prepovedi kajenja.
Trenutno ima 17 držav Evropske Unije obsežne zakone o prepovedi kajenja. Med njimi: Irska, Velika Britanija, Grčija, Bolgarija, Malta, Španija in Madžarska imajo najstrožje predpise. Te države so popolnoma prepovedale kajenje na zaprtih in javnih mestih. Kajenje je prepovedano v gostinskih prostorih, javnem prevozu in na delovnih mestih, z omejenimi izjemami.
Države, ki so prve prevzele ukrepe proti kajenju
Prvi korak glede prevodi kajenja je prevzela Italija leta 1962. Tedaj so prepovedali televizijsko reklamiranje tujega tobaka.
Združeno Kraljestvo je kmalu za Italijo uvedlo omejitve. Leta 1965 so prepovedali televizijsko reklamiranje cigaret.
Od leta 1970 je število kadilcev v Veliki Britaniji znatno upadlo.
Nemčija je uvedla prepoved tobačnih izdelkov na televiziji 10 let kasneje. To se je zgodilo leta 1975, ostala Evropa pa je pričela s temi prepovedmi leta 1991.
Tiskano oglaševanje tobačnih izdelkov je trajalo še naprej, ampak z določenimi omejitvami. Na primer, prepovedane so slike ljudi, ki držijo cigareto in kadijo. Večina evropskih držav je sprejela zakone o tisku po letu 2001.
Države, v katerih so bili sprejeti strogi zakoni o prepovedi kajenja so:
-
Avstrija
-
Belgija
-
Češka
-
Danska
-
Estonija
-
Finska
-
Grčija
-
Irska
-
Italija
-
Velika Britanija
-
Nemčija
-
Latvija
-
Nizozemska
-
Poljska
-
Slovenija
-
Španija
-
Švica
-
Švedska
-
Bolgarija
-
Madžarska
-
Malta
-
Portugalska
-
Slovaška
-
Romunija
Prepoved kajenja je zajela javne zgradbe, bolnice, lekarne, šole, banke, kina, kozmetične salone, kuhinje restavracij, dele restavracij, avtobuse. To so le nekatera izmed mest, na katerih se izvajajo te prepovedi.
Izpostaviti je potrebno Irsko in Finsko, ki sat prepovedali kajenje veliko prej kot ostala Evropa. Irska je naredila pionirski korak. Prepovedala je kajenje v restavracijah kuhinj in avtobusih že leta 1988. Popolno prepoved na vseh javnih mestih pa je uvedla leta 2004.
Število kadilcev v Evropi je manjše kot kdaj koli prej in še naprej pada. Anketa, ki jo je izvedla Evropska komisija leta 2012, je pokazala, da je število kadilcev najmanjše na Švedskem. Švedska je imela vsega 13% kadilcev. Za njo sledijo Portugalska in Slovaška s 23%, Grčija s 40$, Bolgarija in Latvija s 36%, Med najbolj uspešnimi metodami odvajanja so magneti za odvajanje, kot so Nil Smoke magneti, za njimi sledijo žvečilni gumiji in nikotinski obliži.
Dolgotrajno kajenje povzroča med drugim tudi porumenitev vaših zob in nasmeh ne bo več takšen, kot je bil prej. Rešitev je veliko, kot so npr. beljenje zob ali porcelanske zobne luske, sicer pa sledite povezavi in si več preberite še sami.