Anksioznost je vrsta duševne motnje, ki lahko zelo resno ogrozi naše zdravje, prav tako tudi kakovost našega vsakodnevnega življenja. Telesne in vedenjske spremembe so v tem primeru zelo podobne tistim, ki spremljajo običajni odziv na stres. Omenjene spremembe so lahko postopne, prav tako se lahko pričnejo iznenada.
Če neprijetni občutki v našem telesu vztrajajo, to seveda predstavlja oviro pri vsakdanjih aktivnostih. Če tesnobnosti ne zmoremo več nadzorovati, govorimo torej o anksiozni motnji ali bolezenski tesnobi. V te namene je na voljo tudi tako imenovani test anksioznosti.
Kazalo strani:
Pri čem vam lahko pomaga test za anksioznost?
Test anksioznosti vam lahko na dovolj učinkovit način pomaga pri določanju simptomov anksioznosti. Odgovoriti morate na kar nekaj vprašanj, ki so povezana z vašim počutjem v zadnjem mesecu. Eno od vprašanj se na primer glasi, ali vas vsakodnevno neprestano skrbi tako glede večjih kot manjših težav, situacij, dogodkov.
Seveda test anksioznosti ni edini test, ki je na voljo v povezavi z vašim počutjem ali določenim stanjem. Na spletu lahko najdete tudi druge tovrstne teste, ki so jih razvili strokovnjaki, na primer test depresije, test socialne anksioznosti, test, ki se navezuje na stres na delovnem mestu. Pa tudi na motnje spanja, izgorelost in še bi lahko naštevali.
Značilne misli za anksioznost
Za anksioznost so pogosto značilne določene misli. Ves čas na primer mislite, da določenega ne zmorete obvladovati, da se vam bo od vsega zmešalo, vseskozi vas nekaj skrbi.
Prav tako je za stanje anksioznosti značilno, da mislite, da vas bodo vsi zapustili, da se vam po glavi plete bistveno preveč misli in tega se še kako dobro zavedate, da vas skrbi tudi v primeru, če je vse okoli vas povsem v redu.
Različne oblike anksioznosti
Anksioznost se lahko kaže v več oblikah. Ena od oblik so na primer panični napadi. Slednji v resnici predstavljajo največjo možno tesnobo. Zanje je značilen nenaden začetek. Simptomi tesnobe nato intenzivno naraščajo in zmorejo trajati tudi do pol ure.
Običajno se napadi panike ponavljajo. Tesnoba se praviloma naveže tudi na pričakovanja naslednjega napada. Posameznik ima ob paničnem napadu občutek, da bo umrl, izgubil zdrav razum ali pa da nikakor ne bo zmogel nadzorovati svojega vedenja.