Prezračevanje z rekuperacijo je metoda, s katero lahko naredimo naš dom še bolj prijeten za bivanje. Naprave za prezračevanje, imenovane rekuperatorji, imajo vgrajen zračni prenosnik toplote, s katerim minimiziramo izgubo energije pri prezračevanju. Prezračevanje z rekuperacijo je način, s katerim zagotovimo, da je naše bivalno okolje čim bolj bogato s svežim zrakom. S tem odvajamo odvečno vlago, neprijetne vonjave, morebitne škodljive hlape in ogljikov dioksid, v bivalne prostore pa vnesemo zrak, bogat s kisikom.Če primernega prezračevanja ni, se v prostorih nabirata vlaga in plesen. Ena od pomembnejših stvari je tudi vpliv na naše počutje in zdravje. V prostorih, ki so slabo prezračeni, namreč slabo spimo, imamo težave z učenjem in koncentracijo, na dolgi rok se lahko celo pojavijo težave z dihali.
Ker so današnje novogradnje narejene tako, da so maksimalno izolirane, to prinese s sabo tudi slabšo zračnost. Zato se je pojavila potreba po prisilnem prezračevanju s posebnimi vgrajenimi napravami, ki pa jih lahko nadgradimo z rekuperacijo – to je vračanje toplote odpadnega zraka.
Seveda je še vedno možen način zračenja z odprtimi okni in vrati, vendar s tem ne dosežemo usmerjenega gibanja zraka, torej da bi se obremenjen zrak popolnoma zamenjal s svežim. Večje izgube energije se še posebej pojavljamo pozimi, ko ogrevamo notranjost, saj se z odpiranjem oken in vrat toplota hitro izgublja. Dodatne nevšečnosti nam pri tem povzročajo še mrčes, hrup in razne nečistoče.
V današnjem času je zato vedno bolj razširjeno prisilno prezračevanje z rekuperacijo, uporablja se tako pri prenovi starejših objektov kot tudi pri novih gradnjah. Primerno je tudi za prezračevanje manjših prostorov, ki služijo poslovnim namenom (kozmetični, frizerski, masažni saloni, pisarne, …). Ker vsak želi na dolgi rok čim bolj prihraniti, je to eden izmed bolj priporočljivih ukrepov. Če pridobimo še subvencijo, ter montiramo sami, so stroški že kar zanemarljivi v primerjavi z dolgoročnim prihrankom.