V tem prispevku bomo razveselili vse tiste, ki se navdušujete nad statistiko in številkami, saj bomo poskušali na zanimiv način predstaviti razdalje med kraji v Sloveniji. Ker je Slovenija izjemno majhna dežela, so tudi razdalje med kraji zelo prijazne do njenih prebivalcev, zaradi česar imamo vse na dosegu roke: morje, hribe, gore, smučanje in plažo.
Če želimo Slovenijo prepotovati diagonalno, bomo od najbolj vzhodne slovenske vasi, Pince v Prekmurju, do primorskih Sečovelj potrebovali približno 3h in 15 min, razdalja med kraji (www.razdaljemedkraji.com), ki smo jih omenili pa znaša natančno 332 km. Toliko meri naša država po diagonali Prekmurje – Pimorska. Če merimo v obratni smeri, od Gorenjske proti Dolenjski, bomo od Kranjske Gore do Metlike potrebovali dobri dve uri, prevozili pa bomo slabih 200 km. Ob tem moramo upoštevati tudi to dejstvo, da pot ne bo vseskozi potekala po avtocesti, ampak bomo obšli tudi veliko lokalnih cest, zato lahko čas vožnje precej varira. Vožnja po starih cestah pa je tudi veliko bolj nepredvidljiva.
Kaj pa naše glavno mesto? Ljubljana je bila že v času Rimljanov pomembno mesto, saj se nahaja na zelo taktični poziciji. Razdalje med kraji, glede na Ljubljano, so skoraj vedno enaki. Povedano drugače: iz Ljubljane smo praktično že v eni uri na drugem koncu Slovenije: v Kopru, v Kranjski Gori, v Mariboru in Črnomlju. Izjema je Murska Sobota, ki vam bo vzela dobri dve uri vožnje iz Ljubljane.
Majhne razdalje med kraji pogosto navdušujejo turiste, ki obiskujejo našo deželo. Slovenija je po velikosti primerljiva z italijansko Sicilijo, prebivalcev pa ima ravno toliko kot soseščina katerega izmed svetovnih velemest. Ta majhnost prinaša določene prednosti in tudi slabosti. Ena izmed njih je gotovo ta, da se vsega prehitro naveličamo. Po drugi strani pa: si predstavljate, da bi bila razdalja med Ljubljano in Mariborom tako velika, da bi mogli potovati z letalom?