V javnosti je v zadnjem času vse več govora o čudežnem mineralu z edinstvenimi lastnostmi. Govorimo o zeolitu, glineno-piritnem mineralu, ki je v naravi nastajal več milijonov let. Njegov nastanek pripisujejo reakciji med vulkanskim materialom in morsko vodo, ki se odvijajo pri visokih temperaturah, zato ni nič presenetljivega, da je zeolit dobil ime iz grških besed »zeo« (vreti) in »lit« (kamen).
Kazalo strani:
Pridobivanje zeolita
V naravi danes naletimo na veliko različnih vrst zeolita, množično pa se proizvaja tudi v industrijskem sektorju – v tem primeru govorimo o sintetičnem zeolitu. Za pridobivanje naravnega zeolita pa se uporabljajo tehnike rudarjenja, za kar je potrebno najprej odkriti njegovo najdišče. Naslednja faza je pridobivanje rude s pomočjo razstreljevanja in njeno odstranjevanje s težko mehanizacijo, temu pa sledi še proces drobljenja, sušenja in mletja.
Danes se letno proizvede približno 3 milijone ton zeolita. Na prvem mestu je Kitajska, nato pa ji sledita Južna Koreja in Japonska ter Francija, Rusija, Kanada, Škotska, Severna Irska in Norveška.
Značilnosti zeolita
Osnova strukture zeolitov sta aluminij in silicij, poleg tega pa vključuje tudi druge elemente, kot so kositer, cink, titan in še mnogo drugih. Zaradi te njihove strukture, pa imajo edinstvene kemijske in fizikalne lastnosti.
Zanje je značilno, da jih visoke temperature ne motijo, saj imajo zelo visoka tališča in ne gorijo, prav tako pa so odporni na visoke pritiske, v vodi niso topljivi in ne oksidirajo na zraku. Najbolj zanimiva pa je njihova struktura satovja poleg tega pa gre za enega redkih mineralov z negativnim nabojem. Posledica tega je, da ima veliko absorpcijsko moč in kapaciteto ionske izmenjave, zaradi česar lahko nase veže težke kovine, kot so svinec, kadmij, arzen in živo srebro ter celo pesticide in herbicide.
Uporaba zeolita
Zaradi svojih številnih kristalnih lastnosti, je zeolit vsestransko uporaben v proizvodnji ekološke prehrane, v gradbeništvu, medicini, farmaciji in pri proizvodnji tehničnih plinov, uporabljali pa so ga celo za čiščenje okolja po naravni nesreči v Fukušimi.
Poglejmo si le nekaj primerov njegove uporabe:
- Trenutno med največjimi porabniki zeolita je zagotovo svetovni trg detergentov, saj se uporablja v detergentih za pranje perila kot tudi v mehčalcih vode.
- Izjemne lastnosti zeolita je izkoristil tudi Bosch, ki ta mineral uporablja v svojih pomivalnih strojih za učinkovitejše sušenje posode.
- Uporabe zeolita se poslužujejo tudi v naprednih metodah jedrske predelave odpadkov, pri čemer se z njegovo pomočjo odstranijo nekateri produkti fuzije.
- Sintetični zeoliti se uporabljajo kot katalizatorji v petrokemični industriji.
- Posebna vrsta zeolita (klinoptilolit) pa se uporablja tudi v medicinske namene, saj lahko nase veže tudi mnoge težke kovine in na ta način prispeva k razstrupljanju našega organizma.