Bank of England (BoE) je bila ustanovljena leta 1694 (in sicer potihem: paragrafi, ki so pooblaščali njeno ustanovitev, so bili del zakona o davku na tonažo ladij). Izdali so za 1,2 milijona funtov delnic.
Prvotno koncesijo so podelili za 12 let, posamezni delničarji pa niso smeli imeti več kot 10.000 funtov delnic v lasti. Na začetku je bilo 1300 delničarjev, ki so celotni kapital v zlatu vplačali v vsega treh dneh! Celotni znesek je banka posodila vladi Williama III z 8 % obrestmi. Banko so, kot rečeno, primerjali z državno Bank of Amsterdam, vendar je bilo njeno delovanje bistveno drugačno. Namen zasebne Bank of England je bil, da bi postala izdajateljica lastnega denarja. Prva centralna banka, ki je izdajala lastni denar, je bila leta 1661 ustanovljena švedska Bank of Sweden. Vendar je zgodovinsko resnično pomembna šele ustanovitev angleške centralne banke.
Načrt je predvideval, da bi banka kasneje sprejemala depozite, na katere bi plačevala 4 % obresti, ter izdajala lastne bankovce, ki bi krožili kot denar in bi jih javnost lahko zamenjala za zlato. Kasneje je prav tako ponujala popust za zamenjavo potrdil zlatarjev oz. njihovih lastnih menic (promissory notes’). Ti so pred tem krožili med zlatarji oz. med mrežami trgovcev. Sprva naj njeni bankovci ne bi imeli statusa uradne valute, vendar bi jih vlada sprejemala za plačilo vsega. Banka je lahko ustvarila tolikšno količino bankovcev, kolikor so znašala njena posojila vladi.
Ustvarjala je denar iz nič na podlagi državnega imetja, ki je jamčilo za posojila. Zagovorniki banke so pravilno trdili, da banka temelji na rezervi, ki ne more propasti, razen če ne propade cel narod. Niso pa povedali, da banka pri tem ustvarjanju denarja sploh ni bila potrebna, saj bi vlada lahko sama ‘izdala enake bankovce na podlagi istega premoženja, pri čemer za to nikomur ne bi morala plačevati obresti. Zelo malo tujcev pa tudi Britancev je razumelo delovanje banke; mislili so, da so njeni bankovci bankovci vlade. Celo Adam Smith, oče politične ekonomije, v svojem delu Bogastvo narodov ne piše o njeni pravi naravi.