Registracija domene je pojem, s katerim ste se verjetno že srečali, vprašanje pa je, ali sploh veste, kako poteka. Ko se boste odločili za tovrstni postopek, boste morali obenem vedeti tudi, kaj je domena. Slednje pomeni spletni naslov, na katerem se nahaja posamezno spletno mesto.
Domena je sestavljena iz dveh delov. Prvi del je domensko ime, drugi del pa je domenska končnica. Lahko torej rečemo, da registracija domen zajema dve pomembni odločitvi. To sta izbira domenskega imena in izbira končnice za domeno.
Kazalo strani:
Razlogi za registracijo domene
Zakaj se torej odločiti za registracijo domene? Odgovor je preprost: zato, da nanjo lahko postavite svojo spletno stran. Ko boste dobro vedeli, kaj je domena in zakaj jo je torej smiselno imeti, pa vas bo mogoče v nadaljevanju zanimalo, koliko vas bo stala sama registracija izbrane domene. V resnici ne prav veliko. Domeno boste lahko registrirali za malo denarja, navdušila vas bo verjetno tudi informacija, da je to strošek na letni ravni.

Sicer pa domene lahko razvrstimo v tri različne kategorije. Med najbolj priljubljene sodi domena .com, ki spada med splošne oziroma generične domene. Sem sodijo še .net, .info, .org. Poleg omenjenih poznamo še državne oziroma nacionalne domene. Med njimi je tudi končnica .si.
Na voljo so tudi novejše domene, ki jih pogosto imenujemo tudi tematske. V to kategorijo na primer sodijo domene .blog, .life, .top.
Dobri nasveti za izbiro domene
Registracija domene torej vključuje tudi izbiro primerne domene. Strokovnjaki menijo, da je izbor prave domene lahko vredno zlata. Kljub temu se vam bo morda zdelo, da domena ne more ključno vplivati na vaš spletni uspeh. Seveda je resnica povsem drugačna.
Ker izbira domenskega imena lahko vpliva na marsikaj, ni vseeno, kaj boste izbrali. Pomembno je izbrati prepoznavno ime. Domena naj bo čim krajša, brez šumnikov, brez vezajev. Dejstvo je, da si krajšo domeno lahko precej lažje zapomnimo kot daljšo.
Ne nazadnje pa je pomembno še to, da sama registracija domene ni v navzkriž z zakonom. To pomeni, da ne smete registrirati domene, katere ime je registrirana blagovna znamka. V primeru da bo lastnik vložil prijavo, boste najverjetneje ostali brez domene.